DIVERSITATE SI REALISM
Va invit sa intrati in randul membrilor postatori ai acestui site.
Va prezint informatii diverse pe teme care consider ca sunt pertinente si au un real suport informativ.
Faceti - va remarcati prin: propuneri, solutii, critici, expuneri!
,, Un om informat este un om puternic! "

PortalPortal  JuridicJuridic  MedicinaMedicina  InvatamantInvatamant  GastronomieGastronomie  IstorieIstorie  StiintaStiinta  ModaModa  FilmeFilme  MuzicaMuzica  DigiDigi  ForumForum  Imagini superbeImagini superbe  GalerieGalerie  AcasaAcasa  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiți | 

Despre animale

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin

feminin Varsator Maimuta
Numarul mesajelor : 1504
Data nasterii : 16/02/1969
Varsta : 48
Data de inscriere : 04/03/2008

Foaie de personaj
Pasiuni: Poezie, grafica, pictura, goblen
Aspiratii:
Regrete:

MesajSubiect: Ce varsta are o pisicuta?   Mier Noi 30, 2011 1:24 pm

Ani "pisicesti" - Echivalentul in ani "umani"
1 - 15
2 - 25
5 - 40
10 - 60
15 - 75
20 - 100

Alternativ, avand in vedere ca pisicile ating maturitatea la varsta de un an, care ar putea fi vazut ca, de fapt, 16 ani in ani umani. Adaugati apoi inca 4 ani pentru fiecare an care se scurge din viata pisicii dumneavoastra.

O pisica in varsta de 5 ani ar trebui sa aiba:
(5 - 1) * 4 + 16 = 32 ani umani
O pisica in varsta de 10 ani ar trebui sa aiba:
(10 - 1) * 4 + 16 = 52 ani umani
Sus In jos
http://mirey.forumgratuit.ro
Admin
Admin
Admin

feminin Varsator Maimuta

Foaie de personaj
Aspiratii:
Regrete:

MesajSubiect: A murit puiutul meu   Dum Mai 02, 2010 3:21 pm

In data de 2 mai 2010 a murit pisoiasul meu Pufy.Ochiuletii lui micuti m-au privit pana li s-au stins luciul irisului.
M-am chinuit cateva zile cu speranta revenirii dar inimioara lui a cedat.L-am dus la tomograf si coloana era in stadiu bun.Cred ca ecografia era mai concludenta.Medicii celor 3 cabinete pe unde m-am tot dus nu mi-au indicat asa ceva,ecografie,si au sustinut doar probleme osoase.I-am administrat fel de fel de pastilute dar fara efect.Pe 2 mai a refuzat sa mai manace,a vomitat si nu l-am mai fortat.L-am asezat langa mine pe pat si asa a ramas pana la finalul vietii lui.Normal ca l-am ingropat in ceas tarziu din noapte in apropierea casei.Era in jur de ora 1.
Traiesc in suflet cu vina mortii lui.
Poate ma credeti,l-am iubit enorm,enorm,din suflet.

Sus In jos
Admin
Admin
Admin

feminin Varsator Maimuta

Foaie de personaj
Aspiratii:
Regrete:

MesajSubiect: Sunete de pasari dumnezeiesti   Dum Iun 28, 2009 10:07 am

Sus In jos
Admin
Admin
Admin

feminin Varsator Maimuta

Foaie de personaj
Aspiratii:
Regrete:

MesajSubiect: Mitu un maidanez superb   Dum Feb 08, 2009 2:11 am

Acum doi ani,in 2007,prin luna ianuarie mi-a murit un pisoi alb,pufos si de vreo 3 anisori calcat de o masina.Cu gatul rasucit zacea pe o strada in apropierea casei.Suferise cu cateva luni in urma unei operatii la coloana provocata de o cazatura de pe acoperisul casei vecinului meu.
Pisicile albe nu aud si ratacit fiind dupa topirea zapezii,dezorientat si cu simturi slabe nu a reusit in mediului extern.L-am cautat prin apropiere timp de o saptamana,am lasat in cutiile postale bilete cu nr. noastre de telefon ca cine il vede sa ne anunte.Dar cand l-am gasita fost prea tarziu.
Soferul care l-a omorat se gandeste macar la faptul ca a luat o viata?
In doi ani mi-au murit doua animale acest frumos pisoi si pisicuta Mady de mai sus.
Doamne ce inima au cate unii.

In memoria lui Mitu.

Ultima editare efectuata de catre Admin in Dum Feb 08, 2009 2:58 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Admin
Admin
Admin

feminin Varsator Maimuta

Foaie de personaj
Aspiratii:
Regrete:

MesajSubiect: Despre animale   Dum Feb 08, 2009 1:56 am

Dr Bucur Victor mi-a omorat pisicuta cu o brutalitate iesita din comun.Pe data de 6 ianuarie 2009 am fost la ,,Pensiunea canina'' de pe strada Banesti,nr 2,vis-a-vis de Mega Image,Ploiesti.Am asezat-o pe masa si a insistat sa ii faca ecografie,a rasucit-o cu fata in sus,pisica se zbatea si apoi a prins-o de ceafa si a insistat sa o rada pe burta.
Fiind batrana,s-a speriat si a inceput sa scoata limba si sa respire greu.Am insistat sa mi-o dea sa o calmez dar a strans-o si mai tare de ceafa si apoi a murit.Ca sa-mi demonstreze ca incearca sa o salveze i-a scos limba cu mana aproape toata,si o apasa continu pe abdomen.Eu am vazut-o moale,dar am crezut ca s-a mai linistit.Mi-a lasat-o apoi in brate si l-am vazut cum dadea din cap.Mi-a confirmat decesul.A spus ca era batrana,ca avea apa la plamani,ca a murit de inima.Oare nu stia inainte de consult aceste lucruri?De ce a vrut sa-i faca ecografia si a insistat cu brutalitate sa o tina.
Acest doctor mi-a ucis animalutul meu drag,pe care l-am iubit enorm.Am facut un soc,cat si baiatul si mama mea care am asistat la acest tratament.
Nu duceti animalele la acest doctor!

Pisicuta Mady ar mai fi trait...

Ultima editare efectuata de catre Admin in Dum Feb 08, 2009 3:13 am, editata de 4 ori
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Despre animale   

Sus In jos

Despre animale
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Cantece si poezii despre animale
» Curiozitati despre animale