DIVERSITATE SI REALISM
Va invit sa intrati in randul membrilor postatori ai acestui site.
Va prezint informatii diverse pe teme care consider ca sunt pertinente si au un real suport informativ.
Faceti - va remarcati prin: propuneri, solutii, critici, expuneri!
,, Un om informat este un om puternic! "

PortalPortal  JuridicJuridic  MedicinaMedicina  InvatamantInvatamant  GastronomieGastronomie  IstorieIstorie  StiintaStiinta  ModaModa  FilmeFilme  MuzicaMuzica  DigiDigi  ForumForum  Imagini superbeImagini superbe  GalerieGalerie  AcasaAcasa  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiți | 

Einstein era ateu

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin

feminin Varsator Maimuta
Numarul mesajelor : 1499
Data nasterii : 16/02/1969
Varsta : 48
Data de inscriere : 04/03/2008

Foaie de personaj
Pasiuni: Poezie, grafica, pictura, goblen
Aspiratii:
Regrete:

MesajSubiect: Einstein era ateu   Lun Oct 13, 2014 1:47 pm

Multi cred ca Einstein imbratisa vreo credinta asta intr-o recenta filmare dar se induce in eroare afirmatiile si mentalitatea marelui geniu si exista o scrisoare care infirma asa ceva :

"Religia fără știință este slabă, dar știința fără religie este oarbă. Cuvântul "Dumnezeu" nu reprezintă pentru mine nimic mai mult decât expresia și rezultatul slăbiciunii umane, iar Biblia o colecție de legende onorabile, dar primitive și destul de infantile.
Consider că religia evreiască, la fel ca toate celelalte religii, reprezintă o încarnare a celor mai puerile superstiții. Iar poporul evreu, din care fac parte cu bucurie, nu îmi apar ca având calități superioare față de alți oameni. Din experiența personală pot spune că evreii nu sunt mai buni decât alte grupuri umane, cu toate că sunt protejați de tot felul de urgii de faptul că le lipsește oarecum puterea. În altă ordine de idei, nu văd nimic "ales" în ceea ce-i privește.
Mi se pare dureros că pretindeți că aveți o poziție privilegiată și încercați să o apărați dintre două ziduri de mândrie, cel exterior reprezentat de ipostaza de om și cel interior reprezentat de ipostaza de evreu. Ca om, cereți o dezlegare de la cauzalitățile acceptate în mod obișnuit, iar ca evreu o dezlegare de la monoteism. Însă o cauzalitate limitată nu mai e o cauzalitate deloc, după cum Spinoza a demonstrat incisiv.
Acum, că am expus fățiș diferențele între convingerile noastre intelectuale, mi se pare clar că avem opinii apropiat în ceea ce privește lucrurile esențiale, spre exemplu evaluarea comportamentului uman. Cred că ne-am înțelege de minune dacă ne-am rezuma să discutăm despre lucruri concrete.
Cu mulțumiri cordiale și cele mai bune gânduri,
Al dumneavoastră,
A. Einstein"

http://www.realitatea.net/dovada-ca-einstein-a-fost-ateu-notiunea-de-dumnezeu-e-rezultatul-slabiciunii-umane_934143.html

Sa se studieze materiile realiste mai bine: biologie, fizica, chimie, matematica ....

NU exista Dumnezeu caci de ar fi este rau de ajuta oamenii rai. Se presupune ca este bun si corect si eu personal il reneg doar ca nu da pedepasa la cel care merita. Daca ar exista in prima secunda si-ar arata puterea si lumea ar fi altfel... Asa vrea el ? Atunci inseamna ca este diabolic. Macar pe aceasta afimatie si reneg existenta acestei entitati celeste. Daca exista o forta nu este corecta oricum ar fi ea. Legea hardului domina in univers si in orice fiinta si ordinea este doar prin impunere caci altfel nu ar fi sau prin legi ce tin de cauza si efect si nimic altceva... NU exista credinciosi indiferent de cult caci de ar fi cu adevarat ar sti sa respecte cele scrise in scrierile acelea si s-ar teme de pedeapsa si raspunderi ... Eu sunt pentru asta ATEE si poate ca de ar fi Dumnezeu m-ar crede mai vrednica dintre cei aflati in tuma chiar si fara sa vreau si oare asa ar fi daca ar fi rau ?

Credinciosilor macar recunoasteti ca sunteti mai atei decat liber cugetatirii, ca sunteti ATEI defapt in adancul sufletului si mai putin apropiati de cele sfinte fara sa urlati sus si tare existenta lui Dumnezeu in care nu credeti, ca nu aveti respect si iubire asa cum se tot mentioneaza prin cartile asa zise sfinte ... Ati auzit de FARISEI? Wink Daca ar fi sa cred prin absurd vorbind as crede in VECHIUL TESTAMENT doar pentru ca cei care greseau erau omorati cu pietre ... Doar pentru asta si nimic altceva. Macar stiau de pedeapsa si cu siguranta credeau mai mult in asa zisul DUMNEZEU ... Pedeapsa vine in ceruri Wink) Macar de ar fi asa ... Wink)  

https://www.facebook.com/video.php?v=10152755456186147
Sus In jos
http://mirey.forumgratuit.ro

Einstein era ateu
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DIVERSITATE SI REALISM :: Social si economic-
Mergi direct la: